Úspešná realizácia projektu „Dopravná výchova s robotmi“

V období od mája do decembra 2024 sa v AMAVET klube č. 939 , ktorý pôsobí v ZŠ J. A. Komenského v Revúcej uskutočnil inovatívny projekt s názvom Dopravná výchova s robotmi. Tento projekt bol zameraný na deti mladšieho školského veku, ktoré prostredníctvom hravého programovania robotov Photon a QOOPERS získali dôležité vedomosti o dopravnej výchove a rozvíjali svoje zručnosti v oblasti STEM (veda, technológie, inžinierstvo a matematika).

Hlavnými cieľmi projektu bolo naučiť deti základy logického myslenia a programovania, zlepšiť ich znalosti o pravidlách cestnej premávky a bezpečnom správaní sa na cestách, ale tiež podporiť socializáciu detí a zlepšiť ich tímovú spoluprácu.

Čo deti zažili?

Projekt ponúkol množstvo interaktívnych aktivít, kde si deti mohli vyskúšať programovanie robotov na simulovaných križovatkách či v zábavných bludiskách. Vďaka tomu sa naučili základné pravidlá cestnej premávky, ako zastavenie na červenú alebo dávanie prednosti v jazde. Programovanie robotov im navyše pomohlo rozvíjať kritické myslenie a schopnosť riešiť problémy.

Jedným z vrcholov projektu bola súťaž v bezpečnosti cestnej premávky, kde deti programovali roboty tak, aby čo najbezpečnejšie a najrýchlejšie prešli cez rôzne dopravné situácie. Táto súťaž priniesla veľa zábavy, ale aj poučenie o tom, ako sa správne správať na cestách.

Prečo je tento projekt dôležitý?

V dnešnom svete plnom technológií je dôležité, aby deti rozvíjali svoje zručnosti v oblasti STEM. Tento projekt ukázal, že aj také náročné témy ako dopravná výchova či programovanie môžu byť pre deti zaujímavé a zábavné. Deti získali nové vedomosti, ale aj praktické zručnosti využiteľné v reálnom živote.

Projekt sa realizoval vďaka finančnej podpore z Integrovaného grantového systému AMAVET, a my by sme radi poďakovali všetkým, ktorí sa na ňom podieľali.

Tento projekt bol skvelým príkladom toho, ako moderné technológie môžu prispieť k vzdelávaniu a zábavnému osvojovaniu si dôležitých životných zručností.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili, a tešíme sa na ďalšie inovatívne projekty v budúcnosti!