Projektová návšteva v Ledzinách

Nechali sme trochu odznieť emócie, ktoré boli veľmi silné počas návštevy v poľských Ledzinách a ešte aj po návrate domov, do našej Revúcej. Po rokoch sa nám opäť podarilo takmer nemožné, už tretíkrát zrealizovať prostredníctvom podpory Európskej únie, tentokrát cez Medzinárodný vyšehradský fond, partnerskú návštevu, výmenný pobyt žiakov partnerských škôl z Ledzín a Revúcej. Druhého októbra sme teda vycestovali do Ledzín, mesta, ktoré je zároveň aj partnerským mestom Revúcej. Program našej  návštevy bol zameraný na spoznávanie a získavanie vedomostí o regióne, kultúre, umení so zameraním zažiť a vyskúšať niečo nové, čo nám partneri môžu ponúknuť. Prvú noc spoločne strávili naši a poľskí žiaci v škole. Noci a spánku predchádzali tance, zábava a opekačka na školskom dvore, pretože počasie nám veľmi prialo. Realizácia spoločných projektových úloh začala naplno hneď na druhý deň, keď sme navštívili nádherné mesto Katovice. Boli sme v Sliezskom múzeu, kde sme boli doslova fascinovaní výstavou obrazov. Úžasná bola aj návšteva Divadla Stanislawa Wyspianskiego, kde sme boli milo prekvapení aktivitami v tvorivej dielni, keď sme mohli nazrieť za kulisy, navštíviť šatne divadla… Náš program sa nezaobišiel bez športových aktivít, ktoré naše a poľské deti doslova zbožňujú a mnohí si po prvýkrát vyskúšali ringo.

Počas našej návštevy nás milo prekvapila pani primátorka mesta Ledzín, pani Kristyna Wrobel, s prekvapením pre každého nášho žiaka. Puzzle mesta nám budú pripomínať naše spoločne strávené chvíle. Potešila nás aj dvojica  v sliezskych krojoch, keď pani Ingrid bola oblečená v nádhernom  sliezskom kroji a mala aj prekvapenie v podobe obliekania našich žiakov do krojov. Spolu sme oslávili aj Medzinárodný deň zvierat s našou Sissi, ktorá vyčarila úsmev na tvári nejedného žiaka.  Ako sme komunikovali? Mnohojazyčne. Slovensko-poľsky, anglicky.

Naša návšteva je už teda minulosťou a nás čakajú dni, ktoré strávime spoločne s poľskými, dnes už môžeme povedať, kamarátmi. Program zatiaľ neprezradíme, ale už teraz sa naň naše deti tešia. Veľmi dobre nám padla prosba našich žiakov, aby sme sa takýto projekt pokúsili urobiť aj na budúci rok a to hovorí za všetko. Ďakujeme.